Inauguracja roku akademickiego 2018/2019
WYDARZENIA ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019
21 czerwiec 2019 – Milcz
Zakończenie Roku Akademickiego 2018/2019
„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas” – to słowa znanej piosenki lecz jakże trafne stwierdzenie. Nie będę wspominać, że dopiero co żegnaliśmy rok akademicki 2017/2018, a już żegnamy się z 2018/2019. Nie będę wspominać bo kto wraca do wspomnień ten się starzeje, a my seniorzy UTW żyjemy dniem dzisiejszym i cieszymy się z każdego dnia. Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd UTW w Sali Klubowej w Milczu.
Prezes UTW p. Jagoda Należyty powitała wszystkich zgromadzonych na sali, a następnie podziękowała starostom sekcji za wkład pracy w minionym okresie oraz wręczyła upominki studentom, którzy bardzo pilnie uczęszczali na wykłady audytoryjne i nie opuścili żadnego z nich. Słuchacze UTW dziękując całemu Zarządowi za całoroczny wysiłek w organizowaniu działalności Uniwersytetu wręczyli Członkom Zarządu wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej podano obiad, a następnie zaproszono obecnych do wspólnej zabawy. Zespół wokalny „Uniwerek” umilił spotkanie zebranym i zaśpiewał kilka popularnych piosenek jak: Serduszko puka, Leciutko na palcach, Ej, przeleciał ptaszek, Pamelo żegnaj, Gwiazda miłości i Tych lat nie odda nikt. Słuchacze UTW znając słowa tych piosenek śpiewali razem z chórzystami. Był również bis. Na zakończenie występu opiekun zespołu p. Marek Frąckowiak zaskoczył wszystkich miłą niespodzianką wręczając każdemu wokaliście Certyfikat uczestnictwa w zajęciach zespołu muzycznego w roku 2018/2019 uzyskując tytuł Młodszego Wokalisty – dziękując w ten sposób za wkład pracy i zaangażowanie. Nie przesadzę jeśli stwierdzę, że taki gest działa mobilizująco.
W dalszej części spotkania rozpoczęła się zabawa przy muzyce tanecznej.
Opracowała: Ewa Sawińska
Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2019
25 maja 2019 – Międzychód
Po raz XII Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie zorganizował spotkania artystyczne, których celem jest integracja Wielkopolskich i Lubuskich UTW oraz promocja seniorów. Impreza odbyła się w sali widowiskowej BPiCAK w Międzychodzie. W przeglądzie uczestniczyło 10 zespołów UTW m. innymi: Drezdenko, Sieraków Wlkp, Kalisz, Leszno, Gostyń, Piła, Ostrów Wlkp, Wągrowiec, Międzychód i Chodzież. Zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom przedstawianych programów. Zatryumfowała różnorodność utworów, układów tanecznych, kolorów, stylów i pomysłów na ich wykonanie.
Ekipa z Chodzieży startowała w kategorii interdyscyplinarnej bo poza zespołem wokalnym wystąpił zespół taneczny „Złote dziewczyny”, który przedstawił ciekawe tańce egzotyczne ze świata - pod kierunkiem p. Mileny Gibas. Choreografia i wykonanie układu tanecznego została przyjęta przez widownię bardzo ciepło. Zespół wokalny „Uniwerek”, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest p. Marek Frąckowiak przedstawił pięć utworów muzyki rozrywkowej i ludowej. Widownia gromkimi brawami nagrodziła wokalistów za piosenki pt. Leciutko na palcach, Ej, przeleciał ptaszek, Pamelo żegnaj, Serduszko puka i Gwiazda miłości.
Zmagania artystyczne były oceniane przez 3 – osobowy skład Jury.
Wszystkie występujące zespoły otrzymały dyplomy za udział oraz nagrody. Chodzieska ekipa zajęła II miejsce w kategorii interdyscyplinarnej.
Rozwijanie swoich pasji osób „trzeciego wieku” widać na każdym kroku. Seniorzy są aktywni chętni do działania a równocześnie spełniają swoje marzenia.
Opracowała: Ewa Sawińska
Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2018
WYBIERANIE
W dniu 22.05.br na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chodzieży w miejsce standardowego wykładu odbyły się ciekawe i bardzo pożyteczne – szczególnie w przededniu EUROWYBORÓW - warsztaty, które przeprowadziła pani Ewa Borowska. Wykorzystując grę negocjacyjną portalu MamPrawoWiedziec.pl zaangażowała wszystkich przybyłych do edukacyjnej zabawy WYNEGOCJUJ NAM UNIĘ, pozwalającej czynnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym U E, tj. negocjować z frakcjami i podejmować w głosowaniach decyzje o kształcie i przyszłości UE, ale równocześnie o losie nas Europejczyków i losie naszego globu.
Są tacy, co uważają, że polityka ich nie dotyczy i nie ma wpływu na ich życie. Ci najwyraźniej nic sami o sobie nie wiedzą.
Niektórzy mówią, że to ich nie interesuje, wybierać nie będą. Powody bywają różne : obawa przed odpowiedzialnością, brak wiedzy konieczny do dobrego wyboru, może sama trudność dokonywania wyboru lub po prostu wygodnictwo, które woli, by zrobił to za nas ktoś inny.
A wybór wcale nie jest prosty. Wydawać by się mogło, że im więcej możliwości, tym lepiej: lepiej, lecz trudniej! I światły obywatel ten trud powinien podejmować, bo w nim realizuje się d e m o k r a c j a , tj. nasza wolność wyboru i nasz udział w decydowaniu o losie Ziemi, Europy, Ojczyzny, więc własnym. Bez niej jesteśmy bezwolnymi pionkami w rękach przywódców.
Warsztaty pozwoliły uczestniczącym wejść w rolę europosłów, zmusiły do poszukiwania sojuszników we frakcjach o zbliżonych programach i wartościach, do negocjowania z nimi, wypracowywania trudnych kompromisów, bez których nikomu nie uda się przegłosować i wprowadzić żadnego prawa, choćby upierał się i tupał nogami albo walił butem w mównicę jak kiedyś Nikita Chruszczow.
Efekty tej gry były budujące i bardzo dobrze świadczą o postawach obywatelskich uczestniczących w grze.
Chociaż europosłowie mają prawo wyboru, prowadząca warsztaty z konieczności przydzieliła zebranych do 4 najliczniejszych z 8 istniejących obecnie w Parlamencie Europejskim frakcji, co w przypadku prawicowej, postrzeganej jako hamulcowy integracji europejskiej trzeciej co do wielkości frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ECR wywołało niezadowolenie i chęć ucieczki do pozostałych grup, ostatecznie zahamowanej.
Wszystkie 4 frakcje uczestnicząc w ustalaniu celów, we wzajemnych negocjacjach i kolejnych turach głosowań sprawdziły się jako odpowiedzialne i światłe, ponieważ wybrane cele i przyjęte w głosowaniach poprawki unijnego prawa pozwolą nam Ziemianom uratować nasz wspólny dom – ZIEMIĘ.
Uczestnicy gry wybierali jako cel główny zahamowanie emisji gazów cieplarnianych, nawet kosztem rezygnacji z węgla i kopalń. Modernizowali transport, planowali rozwój źródeł energii odnawialnych, w tym wiatrowych.
Budujący przykład obywatelskiej postawy dała negocjującym uczestniczka frakcji konserwatywnej ECR. Protestowała przeciw wycofaniu pojazdów z silnikiem Diesla, bo ma taki w swym samochodzie, jednak ostatecznie stwierdziła, że nie może przedkładać swego interesu nad wspólny i ustąpiła, dzięki czemu jej frakcja mogła przegłosować usuniecie truciciela z unijnych dróg.
Najlepszy wynik w głosowaniach uzyskali uczestnicy gry negocjujący w imieniu Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci/EPL, ang. EPP), drugi reprezentujący frakcję Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (ang. skrót S&D).
Wszyscy uczestnicy gry mogli w działaniu i bezpośrednim kontakcie z mającymi różne cele i interesy zrozumieć – niełatwy, bo wymagający szukania zadawalających wszystkie strony kompromisów - proces stanowienia unijnego prawa i docenić zasady demokracji .
Zofia Grabowska-Andrijew
Administrator: M. Andrzejczak 27.05.2019r.
Wykład 8 maja 2019
Tematem wykładu w dniu 8 maja 2019 r było: „Rozwijaj się póki sił i czasu”. Wykład ten, przeprowadzony na podstawie autorskiej analizy cytatów, „Szczyty i przepaście” wygłosiła łodzianka pani Jolanta Szwalbe. Pani Szwalbe od lat żyje w świecie cytatów. Cytaty te mówią o prawdzie i kłamstwie, o odwadze i strachu, o radości, o szczęściu, o starości i o samotności.
W wykładzie pojawiło się bardzo wiele cytatów. Miedzy innymi – „Jeśli kochasz życie nie marnuj czasu”, „Rozwijaj wiedzę swoją we wszystkich kierunkach”, „Im więcej ktoś ma lat, tym więcej potrzeba mu odwagi do spełnienia marzeń”, Człowiek jest stary, kiedy już nic przed sobą nie widzi oprócz ciemnej ściany”, „Jeśli nie potrafisz być wdzięczny za to co masz, bądź wdzięczny za to co cię omija”. Przy każdym cytacie podane zostało nazwisko jego autora.
Prócz cytatów usłyszeliśmy też kilka dowcipów współgrających z cytatami.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 13.05.2019
Wykład 3 kwietnia 2019
Wykład 3 kwietnia 2019 r pt: „Którędy po zdrowie” poprowadziła pani dr Jadwiga Kwiek – emerytowana psycholog z UAM w Poznaniu.
Kiedyś psychologia zajmowała się przede wszystkim traumami. Ale w latach 80-tych w USA narodził się nurt tzw. „psychologii pozytywnej”. Nie „co ci nie wyszło”, ale „co w tobie pozytywnego” – skupienie się na tym co dobre. Z medycyny wyrosła psychologia zdrowia, jako że podstawą zdrowia jest zdrowy umysł. Czysty umysł to umysł, który nie szuka złego. Kształtują go dwa czynniki:
- Eros – siła twórcza
- harmonijna tożsamość
Wg. Platona Eros jest to siła twórcza, która popycha nas do góry – uskrzydla. Czynnikiem rujnującym Zdrowy umysł jest lęk. Lęk – pleśń i rdza ludzkiej psychiki.
Po wykładzie część osób skorzystała z okazji zakupu książki autorstw wykładowczyni pt: „Przepis na człowieka”.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 13.05.2019
Wykład dr Piotra Rzymskiego
13 marca 2019 r. po raz drugi gościliśmy dr Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu medycznego – Zakładu medycyny Środowiskowej z Poznania. Wykład zatytułowany został: „Odroczona gratyfikacja, czyli jak wspierać neuronalny rozwój wnuków”. Martwi nas myśl o tym, czy nasi wnukowie dadzą sobie rade w dorosłym świecie. Jak dzieci widza ten świat, jeżeli 90 % wiadomości w mediach to wiadomości o negatywnym charakterze.
Bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka ma dotyk – już u noworodka. Poprzez dotyk maluszek przyswaja sobie jakąś tam wiedzę o otaczającym go świecie. Dotyk wspiera więzi rodzic-potomek. Negatywnym zjawiskiem ostatnich lat jest odchodzenie przez matki od karmienia piersią. Z dłuższego, ciekawego wykładu, wypłynęły następujące wnioski:
- Nie krzyczmy, rozmawiajmy z dzieckiem,
- Pozwólmy dziecku czekać na nagrodę (nie wszystko od razu),
- Obdarzajmy je nagrodami naturalnymi – miłością, ciepłem, zabawą, wysłuchiwaniem i wspólnymi posiłkami,
- Bądźmy świadomi zagrożeń, które na nie czyhają i rozmawiajmy z nimi o nich,
- Nie odrzucajmy ich jeżeli zabłądzą – wtedy tym bardziej nas potrzebują.
Administrator: M Andrzejczak 15.03.2019
„Człowiek nie żyje aby tańczyć, lecz tańczy aby szczęśliwiej żył”
Takie motto przyświeca słuchaczkom UTW, które w dniu 4.03.2019r. rozpoczęły zajęcia z gimnastyki tańcem z ulubioną instruktor panią Beatą Roguszką. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 1645
w Centrum Aktywności Seniora ul. Dworcowa 1.
Serdecznie zapraszamy !!!
Administrator: M. Andrzejczak 08.03.2019
Zarząd
Uprzejmie informujemy, że na uroczystej
Gali „CHODZIEŻ POTRAFI” Roku 2018,
w dniu 2 marca br. nasza
Sekcja Teatralno-Plastyczna UTW została Laureatem za autorskie widowisko
OKIEM PIETERA BREUGLA.
Dziękujemy naszym studentkom-aktorkom, grupie plastycznej i p. reżyser Izabeli Kostrzewa.!!!!.BRAWO!!!!.
Zarząd
Administrator: M. Andrzejczak 04.03.2019
Wykład dr Jerzego Sapuły
Wykład w dniu 6 lutego 2019r. zaliczyć możemy do wyjątkowych, gdyż dotyczył on bezpośrednio naszej miejscowości. Gościliśmy doktora nauk medycznych, pana Jerzego Sapułę, autora książki „Tak to pamiętam. Sanatorium Kolejowe w Chodzieży”. Lokalizacja sanatorium nie była przypadkową. Zdecydowały o niej walory krajobrazowe i zdrowotne. Otwarto je w roku 1925 – po zaledwie dwóch latach budowy. Uroczystość otwarcia uświetniło wielu prominentnych gości z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na czele. Następnie prelegent przedstawił nam sylwetki kolejnych dyrektorów sanatorium. W 1957 roku otrzymalo ono patrona wyznającego dewizę: „lekarz powinien wyleczyć. Jeśli nie może, to złagodzić ból. A jeśli i tego nie może to pocieszyć”.
W roku 1967 sanatorium gościło lekarzy z całego świata. Odbywało się tu III Międzynarodowe Sympozjum Anestezjologów.
Na zakończenie doktor Sapuła opowiedział trochę o swojej pracy i składał autografy na zakupionych egzemplarzach swojej książki.
Administrator: M. Andrzejczak 15.03.2019
Spotkanie noworoczne - 11 styczeń 2019
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży w dniu 11 stycznia 2019 roku spotkali się w pensjonacie " U kota Wasyla" na spotkaniu noworocznym.
Wśród zaproszonych gości był Starosta Mirosław Juraszek, Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz, Wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner oraz Członkowie Zarządu UTW w Chodzieży.
Prezes Uniwersytetu p. Jadwiga Należyty uroczyście powitała przybyłych gości oraz licznie zgromadzonych słuchaczy UTW zapraszając na początek Zespół Wokalny "Uniwerek" działający przy Uniwersytecie o wprowadzenie miłej i sympatycznej atmosfery przez zaśpiewanie kilku utworów.
Ponieważ trwa jeszcze okres kolędowania zespół rozpoczął swój recital kolędą "Jest taki dzień", "Lulaj Go Matko lulaj", "Śpij Maleńki",
"Nadziei blask" oraz "Gore gwiazda Jezusowi". W drugiej części występu zaprezentowano piosenki znane i popularne „Alleluja”, „Gwiazdo miłości” oraz „Usta milczą dusza śpiewa”. Gromkie brawa od zebranych gości na sali dowodzą, że dzięki tym utworom słuchający mogli się przenieść na chwilę do muzycznego świata, który w każdej sytuacji umila wszystkim trudy dnia codziennego.
Organizatorzy spotkania zadbali dla wszystkich o ciepły i smaczny obiad oraz deser kawę z ciastem.
W części nieoficjalnej spotkania - każdy kto miał ochotę mógł potańczyć przy muzyce tanecznej granej przez dyrygenta p. Marka Frąckowiaka.
Ewa Sawińska
Administrator: M. Andrzejczak 16.01.2019
Wykład pt: „Kobieta – polityk – skandal.
Kilka opowiastek z życia towarzyskiego elit politycznych II RP.”
Wykład wygłosiła P. dr Katarzyna Grysiecka-Jarmuła 9 stycznia 2019 r.
W 1918 roku, po latach zaborów, odzyskaliśmy niepodległość. I jeszcze w tymże roku kobiety w naszym kraju uzyskały prawa wyborcze (co w ówczesnej Europie nie było zjawiskiem powszechnym).
Prawa wyborcze nie pociągnęły jednak za sobą istotnych zmian w ustawodawstwie cywilnym. To ciągłe mąż zarządzał majątkiem, to on decydował o sprawach dzieci i on sprawował nad nimi opiekę w przypadku rozwodu.
W codziennym życiu kobiet zaszły istotne zmiany. Zniknął niewygodny gorset, pojawiły się luźne sukienki, których długość została skrócona – łydka została odsłonięta (po raz pierwszy w sezonie 1927/1928). Powszechne stały się kobiece kapelusze, później kapelusiki (tzw. kaski - przy fryzurze na „chłopczycę”). Nowością był tez lakier do paznokci, modne stało się palenie papierosów. (przez długie cygaretki).
Przechodząc do polityki (i tym samym do skandali) p. dr rozpoczęła od sylwetki polityka, katolika z uporządkowanym życiem rodzinnym. Następnie przedstawione zostały nam sylwetki najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i ich kobiet \9zon i nie tylko). Wśród tych polityków znaleźli się I. J. Paderewski, J. Piłsudski, J. Beck, E. Rydz-Śmigły, B. Wieniawa-Długoszewski.
Cały bardzo interesujący wykład ilustrowany był zdjęciami.
B. Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 13.01.2019r.
Wykład „Kobiety na trzech kontynentach” 5 grudnia 2018r
Wykład przeniósł nas do Azji i Afryki. W tytule wykładu mieliśmy co prawda trzy kontynenty – byliśmy na dwóch, ale za to w trzech egzotycznych dla nas krajach.
Wykład wygłosił (wzbogacając opowiadanie zdjęciami) Pan Piotr Kowalczyk ze Szczecina – korespondent National Geographik. Pan Kowalczyk przedstawił nam trzy historie z trzech krajów. Historie, których był uczestnikiem. Rozpoczął od Pakistanu. Pakistan jest krajem młodym – powstał w końcu lat 40-stych XX wieku. Jest krajem muzułmańskim i jako taki różni się bardzo od naszego europejskiego świata. Kobiety chodzą tam w różnych strojach ale zawsze pokazują co najwyżej twarz i dłonie. Małżeństwa są aranżowane. Z Pakistanu przenieśliśmy się do Kambodży. Znajoma rodzina pana Kowalczyka trudni się tam łapaniem pająków – tarantul. Pająki te po odpowiednim przyrządzeniu po prostu się zjada. Trzecim krajem była Afrykańska Mauretania. W kraju tym w latach 90-tych XX wieku zniesiono niewolnictwo. Mimo tego ciągle 20% mieszkańców do kogoś należy.
Wykład uświadomił nas że światy azjatycki i afrykański są od naszego zdecydowanie bardziej różne niż sobie to wyobrażaliśmy.
Administrator: M. Andrzejczak 10.12.2018r.
Bieg dla Zosi
W dniu 02.12.2018 r. w Strzelcach odbył się bieg dla małej, chorej na serce Zosi.
Sekcja UTW - nording walking - również brała udział w tym biegu. Zdjęcia w galerii.
Administrator: M. Andrzejczak 04.12.2018r
V Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów.
W sobotę, 17 listopada br. uczestniczyliśmy w przeglądzie Twórczości i Aktywności Seniorów w Czarnkowie. Przegląd ten odbył się w Czarnkowie po raz piąty. Oprócz stoiska z rękodziełem artystycznym słuchacze nasi brali udział w różnorodnych konkurencjach: rzut pyrą do wiadra, slalom z pyrą i kijem do hokeja, slalom z siatką pyrek, tenis stołowy, bilard, scrabble i strzelanie. Na rozgrzewkę UTW z Sierakowa dało przedstawienie „Jeszcze w zielone gramy”, które rozbawiło wszystkich i zakończyło się gromkimi brawami.
Podczas przerwy na kawę mogliśmy obejrzeć stoiska z rękodziełem zorganizowane przez wszystkie UTW/ a było ich 7 uczestniczące w przeglądzie. Bardzo bogata była oferta wszelkich ozdób świątecznych, kartek świątecznych, wyrobów szydełkowych. Nie zabrakło też obrazów namalowanych przez seniorów Dużo emocji wzbudziło ogłoszenie wyników turnieju. Po podsumowaniu wyników w poszczególnych konkurencjach okazało się, że turniej wygrało UTW Czarnków, II miejsce zajęło UTW Trzcianka, a III miejsce – UTW Piła. I tu gratulacje dla naszej kol. Gosi Serafin za zajecie II miejsca w tenisie stołowym /w konkurencji była jedyna panią/. Były medale i puchary z uśmiechniętą pyrą w środku, bo całe spotkanie przebiegało pod znakiem pyry (nawet na obiad była pyra z gzikiem).
Dziękujemy UTW Czarnków za wspaniałą atmosferę i organizację tego przeglądu.
Jadwiga Należyty
Administrator: M. Andrzejczak 25.11.2018
Wykład pt: „Jak mówić by nas słuchano.
ABC komunikacji językowej”
14 listopad 2018 roku
Wykład pod takim tytułem wygłosił dr hab. prof. UAM Leszek Teusz z Instytutu Filologii Polskiej. Profesor Teusz odwiedził nas już po raz trzeci.
Mówienie ma charakter spontaniczny, ulotny- w przeciwieństwie do tekstu pisanego. Mówienie jest sztuką. Mówcą nikt się nie rodzi – mówcą się staje. Do pozytywnych elementów mówienia zaliczamy:
- Poprawność (zyskuję się ja poprzez ćwiczenia językowe)
- Jasność(naturalność, brak chaosu, unikanie wyrazów zbędnych)
- Stosowność („Nie mówi się niedbale o sprawach poważnych, ani uroczyście o marnych” – sentencja starożytna)
- Ozdobność (estetyka wypowiedzi, ważna rola pauzy)
Ważne jest również unikanie powtarzania jednego słowa – mamy przecież synonimy.
Koniec wykładu nie oznaczał końca spotkania. Jak zawsze przy interesującym temacie, z sali padały pytania i przykłady z życia.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 15.11.2018
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019
w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chodzieży
Uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego 2018/2019 odbyła się w piątek 5 października br. w Chodzieskim Domu Kultury. Była to już 12 uroczystość inauguracyjna w historii chodzieskiego UTW. Zaproszonych gości i studentów powitała wiceprezes Henryka Sumorek –Zalwert
W poczet członków uniwersytetu przyjętych zostało 15 nowych osób. Indeksy, wspólnie z prezes Jadwigą Należyty, wręczał im prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, Prorektor ds. Jakości i Studentów dr Paweł Dahlke. Nowoprzyjęci słuchacze UTW po złożeniu ślubowania , wspólnie odśpiewali studencki hymn „Gaudeamus igitur”.
W nowy rok akademicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży wchodzi z kapitałem intelektualnym , który stanowią 170 słuchaczy, w tym 15 słuchaczy I roku, a są to:
Władysław Chyży
Danuta Cicha
Irena Ciszewska
Aldona Kuchnowska
Leszek Kuchnowski
Joanna Łabusińska
Danuta Ostra
Regina Piotrowska
Danuta Pondel
Maria Ruminowicz
Mirosława Rutkowska
Hanna Sobczak
Ewa Stepczyńska
Danuta Świerkowska
Iwona Tomczyk
Z myślą o słuchaczach przygotowano różnorodne formy zajęć. Wszystkich słuchaczy gromadzić będą wykłady audytoryjne, dla zainteresowanych będą wykłady specjalistyczne, wszyscy słuchacze mają natomiast do wyboru udział w cotygodniowych zajęciach w ponad 20 grupach zajęciowych.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością : Adam Szejnfeld poseł do Parlamentu Europejskiego , Mieczysław Augustyn senator RP, Maria Janyska –posłanka na Sejm RP , Mirosław Juraszek vice-Starosta Powiatu, Jacek Gursz Burmistrz Miasta, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z naszego regionu którzy wspierają działania chodzieskiego Uniwersytetu.
Oficjalną część uroczystości zakończył występ zespołu wokalnego” Uniwerek „pod batutą Marka Frąckowiaka. Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt.” Unia Europejska w dobie globalizacji” , który wygłosił dr Paweł Dahlke z PWSZ w Pile.
Jadwiga Należyty
Administrator: M. Andrzejczak 29.10.2018r.