Sekcja języka niemieckiego

 

Sekcja miłośników kultury i języka niemieckiego

Rok akademicki 2017/2018

W miesiącu marcu 2018 roku Słuchacze UTW  sekcji języka niemieckiego, już po raz kolejny mieli

przyjemność gościć pana Petera Steila, naszego przyjaciela z Nottuln.

Obydwie grupy miały okazje uczestniczyć w  ciekawych zajęciach, omawialiśmy zaimki dzierżawcze.

Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie będziemy mogli z większą swobodą ich używać.

Jadwiga Należyty

Administrator: M. Andrzejczak 11.04.2018

Rok akademicki 2016/2017

Frankfurt nad Odrą – Berlin

Coroczna wycieczka sekcji języka niemieckiego UTW do Niemiec miała miejsce w dniach 24 – 26 kwietnia 2017 r.

Zakwaterowani zostaliśmy w Słubicach, skąd robiliśmy wypady do Frankfurtu, Berlina i do Poczdamu. We Frankfurcie odwiedziliśmy Międzynarodowy Uniwersytet VIADRINA. Opiekowały się nami dwie nasze rodaczki – w tym jedna studiująca tam chodzieżanka. Na Uniwersytecie w Vadrina studiuje 6,5 tyś. studentów z 82 krajów. W Berlinie zwiedziliśmy Ogród Botaniczny. Po obiedzie odbyliśmy wycieczkę autokarową po centrum niemieckiej stolicy.  Oglądaliśmy zabytki (min. Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa nad Francją w 1871 r.), słuchając komentarzy naszego wykładowcy i zarazem organizatora naszych niemieckich wycieczek, Andrzeja Skibińskiego. Po zwiedzeniu centrum Berlina zrobiliśmy to samo jeszcze raz – ale tym razem rejs po Szprewie. Ostatniego dnia byliśmy w Poczdamie. Zwiedziliśmy letnią rezydencję Fryderyka II (inicjatora rozbiorów Polski) SANSSOUSI („Bez trosk”) wybudowaną w połowie XVIII wieku. W drodze powrotnej do Chodzieży zastanawialiśmy się nad trasą wycieczki przyszłrocznej.

Bogusław Matraszek

Rok akademicki 2015/2016

 

Wizyta p. Petera Steila


W miniony wtorek 15.03. br Słuchacze UTW  sekcji języka niemieckiego ,   już po raz kolejny mieli przyjemność gościć pana Petera Steila, emerytowanego dyrektora Gymnasium z Nottuln.

Gość przygotował dla nas ciekawą lekcję, która wzbudziła entuzjazm i dodatkowo zachęciła nas do nauki języka obcego. Omawialiśmy te okropne samogłoski, których brzmienie dopiero słychać w mowie  np. der Mut , die Mutter.

Lekcja  ta, jak zwykle była  dla nas bardzo interesująca.


Administrator: Maria Andrzejczak 20.03.2016

Spotkanie   delegacji z Lippe z grupą języka niemieckiego.

W niedziele / 13.12.br/  rano delegacja partnerskiego powiatu Lippe spotkała się ze słuchaczami sekcji języka niemieckiego w sali , gdzie co tydzień  szkolimy   się pod pilnym okiem naszego lektora ,Andrzeja Skibińskiego.

Na spotkanie przybył m.in. nowo wybrany starosta Axel Lehmann oraz przedstawiciele tamtejszej rady powiatu

Obecna była również gospodarz obiektu p .dyr. Lucyna Sworowska , starosta Julian Hermaszczuk i wice starosta  M. Juraszek. Nasza sekcja otrzymała od starostwa Lippe pomoce naukowe , za które serdecznie podziękowaliśmy. Co ważne, Axel Lehmann, który niedawno objął urząd starosty w Lippe, bardzo pozytywnie wyraził się o kontynuowaniu naszego partnerstwa- nazwał je  wręcz Ideall Paar. .Po wspólnej kawie pożegnaliśmy naszych niemieckich gości ,życząc im

Wesołych Świąt  i „gute reise” .

Jadwiga Należyty

Administrator: Maria Andrzejczak 17.12.2015

 


 

Trzy kraje w trzy dni

 

Sekcja języka niemieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rokrocznie wyjeżdża do Niemiec. Tradycyjnie zatem i w tym roku ruszyła za naszą zachodnią granicę. W dniach 10-12 grudnia, słuchacze chodzieskiego UTW, obrawszy za swą „bazę wypadową „ Zgorzelec, zwiedziła Gorlitz, Zittau, Lobau i Bautzen. Jako, że cel wyjazdu znajdował się bardzo blisko granicy czeskiej, więc nie obyło się bez odwiedzin u naszycz południowych sąsiadów w miejscowości Liberec znanej kibicom skoków narciarskich.

Pierwszego dnia po zwiedzaniu Zgorzelca i połączonego z nim miastem Gorlitz studenci udali się naWeihnachtsmarkt, a więc jarmark baożonarodzeniowy. Drugiego dnia, w Libercu, przekonali się jak w niewielkim stopniu język czeski różni się od polskiego, a następnie zwiedzili dwa, bardzo blisko siebie położone niemieckie miasta: Zwittau i Lobau.

Na sobotę 12 grudnia zaplanowano powrót do Polski. Jednak przed powrotem do Chodzieży członkowie UTW bez pośpiechu zwiedzili  Bautzen, która to miejscowość  znana jest w historii naszego kraju jako Budziszyn.

Wycieczkę i tym razem poprowadził  wykładowca i tłumacz Andrzej Skibiński, a doskonała organizacja sprawiła, że żadna z 23 osób  nie czuła się zawiedziona.

 

Bogusław Matraszek, sekcja języka niemieckiego UTW

Administrator: Maria Andrzejczak 17.12.2015



 

Rok akademicki 2014/2015

Wizyta p. Petera Steila

Od kilku lat sekcja miłośników i kultury języka niemieckiego naszego UTW raz w roku gości  p. Petera Steila -emerytowanego Dyrektora Gimnazjum  z Nottuln – partnerskiego miasta ChodzieżyW czasie zaję p.Steil uczy i sprawdza poziom naszej znajomości języka niemieckiego. On sam z kolei  wzmacnia swoją znajomość języka polskiego. Wielu z nas chciałoby po niemiecku mówić tak dobrze jak p.Steil mówi po polsku! Odnosimy się do siebie jak starzy przyjaciele. Tym bardziej, że część z nas w ubiegłym roku miała okazje przeżyć miłe chwile w towarzystwie p.Steila w samym Nottuln. Pan Steil odwiedził nas we wtorek 10 marca br. Na zajęciach w I grupie” bawiliśmy się słowami „ z Qu” np. Quelle,  Quark,  Quatschen, Quitte, które nam Polakom sprawiają trochę trudności. W międzyczasie p.Steil rozwiązał bezbłędnie krzyżówkę, zadaną nam wcześniej przez naszego lektora, zawierającą wyrazy z Qu lub qu. II grupa natomiast ćwiczyła zdania z czasownikami nieregularnymi.Tę bardzo miłą i pożyteczną znajomość , która mamy nadzieje jeszcze długo będzie trwała, zawdzięczamy naszemu koledze – wykładowcy - Andrzejowi Skibińskiemu.

 

Bogusław Matraszek

Administrator: Maria Andrzejczak 17.03.2015

Zdjęcia – patrz galeria



 

Sekcja niemiecka odbyła ostanie w tym roku zajęcia.

W dniu 16 grudnia br. sekcja miłośników języka niemieckiego i kultury niemieckiej,  po raz ostatni  w mijającym roku odbyła zajęcia z lektoratu. Ponieważ zajęcia odbywały się w okresie  przedświątecznym, miały one charakter nieco uroczysty.    Słuchaczki i słuchacze  prezentowali życzenia  świąteczne w języku niemieckim, które przygotowali jako zadanie domowe  i  śpiewali niemieckie kolędy. Uczestnicy spotkania otrzymali  bardzo gustownie przygotowane przez Lektora upominki świąteczne. Studenci wręczyli naszemu Lektorowi upominek wykonany przez kol. Wiesławę Bukowską.  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej ,światecznej atmosferze,  na co niemały wpływ miał nasz  Lektor, niezawodny jak zawsze, Pan Andrzej Skibiński.  Na koniec wszyscy złożyliśmy sobie  życzenia,  obiecując, że w komplecie spotkamy się w Nowym 2015 roku.

Janusz Knapik

 



 

Czas na wakacje dla dojrzałych studentów

Ostatnie zajęcia przed wakacjami były wspólnymi dla obu grup sekcji j. niemieckiego UTW. Odbyły się one w kawiarni „U Mariusza” we wtorek, 3 czerwca. Przy kawie, ciastku i lodach studenci bardzo mile spędzili ostatnie dwie godziny zajęć przed przerwą wakacyjną. Sekcja j. niemieckiego serdecznie podziękowała za całoroczną pracę wykładowcy, Andrzejowi Skibińskiemu. Nietypowa sceneria nie oznaczała jednak końca pracy. Studenci wysłuchali bowiem wykładu „Germanizmy w  języku polskim”. Jest ich około 4 tysięcy. Traktowane są jak wyrażenia nasze, polskie, a jednak nimi nie są, np. czynsz, dach, jarmark, szwagier czy ratusz.

W takiej przyjemnej atmosferze zakończył się rok akademicki z j. niemieckim. Studenci postanowili jednak przyspieszyć czas do inauguracji nowego roku na UTW i zdecydowali spotkać się w tym samym miejscu już 5 sierpnia.

 

Bogusław Matraszek

Wizyta u przyjaciół w Nottuln i Detmold

Kolejny już raz grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży wyjechała  do Niemiec. Tym razem jechaliśmy wspólnie z Komitetem ds. współpracy z miastem partnerskim Nottuln.

Programy pobytu mieliśmy jednak różne.

Pierwszego dnia / 1 maja/ wybraliśmy się do Winterswijk- miasta po holenderskiej stronie granicy, znanego z zabytków i okazałego targu kwiatów, ryb i serów. Koleżanki urzekły wspaniałe holenderskie lawendy oraz inne okazy kwiatowe. Pónym popołudniem byliśmy już z powrotem .. Część z nas gościła już w Nottuln, ale ten wyjazd był czymś zupełnie nowym. Po zwiedzeniu miasta spotkaliśmy się z burmistrzem  miasta, który przyjął nas w ratuszu, a następnie przyglądaliśmy się uroczystości ustawiania 20-metrowego”Drzewka majowego”.

Drugi dzień /2 maj/ spędziliśmy w Detmold – stolicy partnerskiego powiatu Lippe, gdzie cały dzień towarzyszył nam pracownik starostwa p. Bernd  Korte.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wielkiego pomnika Hermana. On to tutaj , w 9 roku naszej ery rozgromił potężną armię rzymską/ 18 tys. legionistów !/. Oznaczało to zahamowanie rzymskiej ekspansji w tym rejonie. Mieliśmy pochmurna pogodę. Nasi gospodarze zażartowali więc ,że „ gdyby wówczas Herman przegrał , to dzisiaj bylibyśmy Włochami i mielibyśmy pogodę ładną- słoneczną”. Po zwiedzeniu zamku książąt – władców księstwa Lippe, ugoszczono nas obiadem w siedzibie starostwa. Następnie pojechaliśmy do pobliskiego Lemgo, gdzie w miejscu spotkań seniorów z młodzieżą – Kastnienhaus,  mieliśmy okazje poznać ich różnorodną działalność. Realizują oni również różne kursy /komputery, języki obce, fotograficzne/, projekty z młodzieżą.

Na koniec dnia gospodarze powiatu Lippe dostarczyli nam ogromnych wrażeń w miejscu, gdzie realizowany jest międzypokoleniowy projekt mieszkaniowy- Postenhof.,którego celem jest wzajemne wspieranie się w codzienności mieszkańców tego domu.

Jest to nowa budowla , powstała na terenie byłej fabryki puszek, w centrum Lemgo. Znajdują się tam 33 apartamenty, dodatkowo pokój dzienny, apartament  dla gości , pokój hobbystów.

Mieszkają tam młode małżeństwa z dziećmi, młodzi ludzie oraz  seniorzy. Wszyscy tworzą społeczność, która doskonale się rozumie i spełnia. Wzajemnie uczą się od siebie poszanowania i zrozumienia człowieka w różnym wieku. Grupa seniorów ma możliwość przekazania swoich doświadczeń i umiejętności, natomiast młodzi pomagają im funkcjonować w nowoczesnym świecie.

Projekt ten z pewnością wart jest powielenia w naszym mieście.

W ostatnim dniu / 3 maja/ zwiedzaliśmy Munster- miasto, w którym w 1648 r. zawarto pokój kończący wojnę 30-letnią. Ciekawe jest to / dla nas Polaków może mniej zrozumiałe, że w opinii współczesnych Niemców wojna ta ciągle jest wojną tragiczniejszą od II wojny światowej.

Wieczorem byliśmy już wszyscy wspólnie na polsko-niemieckiej uroczystej pożegnalnej kolacji. Wypowiedzianych  zostało wiele miłych słów- w obu językach.  Z wielką serdecznością gospodarzy mieliśmy do czynienia na każdym kroku- od momentu powitania do pożegnania w niedzielę rano. Było prawdziwie miło i sympatycznie.  Organizatorem z naszej strony i zarazem znakomitym opiekunem był lubiany przez wszystkich, nasz wykładowca jęz. niemieckiego p. Andrzej Skibiński.                                                                       Napisał : Bogusław Matraszek

 



 

Od początku istnienia UTW sekcja miłośników kultury i języka niemieckiego z nauczycielem p. Andrzejem Skibińskim oprócz normalnych lektoratów z nauki języka przyczynia się do wielu ciekawych spotkań, wycieczek . Przez kilka lat zwiedziliśmy dużą część Niemiec / Berlin, Drezno, Saksonię/ i wiele innych ciekawych miejsc .
Na ostatnim spotkaniu  świątecznym miłą niespodziankę sprawił p. Andrzej Skibiński , który dla każdego studenta przygotował miły podarunek. Wszyscy członkowie sekcji  z wielką przyjemnością uczęszczają na zajęcia i zastanawiają się, którą część Niemiec powinni wiosną zwiedzić.

Zdjęcia: patrz galeria

Ta witryna korzysta z plików "Cookies", niezbędnych do prawidłowego jej działania. Możesz zablokować, lub usunąć pliki "Cookies" w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "Cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli chesz uzyskać więcej informacji, zobacz naszą privacy policy.

Akceptuję pliki "Cookies" na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information