Jesienne zbliżenia
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU Z CZARNKOWA, PIŁY I CHODZIEŻY
wspólnie realizują projekt
"JESIENNE ZBLIŻENIA/PRZEOBRAŻENIA TWÓRCZE, INTEGRACYJNE DZIAŁANIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH SENIORÓW"
w ramach zadania publicznego promowania osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego w okresie od 18 sierpnia do 30 listopada 2014r.
Na realizacje tego zadania UTW otrzymało 8692 zł i ogłosiło nabór chętnych, zainteresowanych rozwijaniem twórczości artystycznej wśród osób z orzeczoną niepełnosprawnością.
W projekcie weźmie udział po 10 osób w warsztatach plastycznych i w warsztatach fotograficznych.
11 .10.2014 r. odbędą się Artystyczne Warsztaty Integracyjne w Czarnkowie " W poszukiwaniu własnej wartości" .
Projekt zakończy się I Przeglądem Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów z koncertem, wystawami i wykładem w Czarnkowie 22 listopada 2014r.
Prace plastyczne: galeria/jesienne zbliżenia projekt 1
Zdjęcia uczestników można zobaczyć pod adresem:
https://www.dropbox.com/sh/c6iz1b4xhzywuzl/AAD8JcJ8iEQcvpZXK4TqG0xUa?dl=0
Prace fotograficzne uczestników: galeria/jesienne zbliżenia projekt 1
Warsztaty Integrująco - Motywujące
“W poszukiwaniu własnej wartości”
W poniedziałek 20.10.2014. w Czarnkowie odbyły się warsztaty zorganizowane dla słuchaczy z ograniczeniem sprawności z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Piły, Chodzieży i Czarnkowa. Spotkanie odbyło się w ramach wspólnej realizacji projektu „Jesienne zbliżenia/przeobrażenia. Twórcze ,integracyjne działania niepełnosprawnych seniorów” ze środków PFRON, pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Spotkanie rozpoczęło się w sali Czarnkowskiego Domu Kultury ,pięknie udekorowanej w jesienne motywy. Na początek uczestnicy wysłuchali z dużym zainteresowaniem wykładu o historii Czarnkowa, który wygłosiła pani Stefania Neldner a następnie zaprosiła wszystkich na krótki spacer po Czarnkowie. Po przerwie na kawę, w czasie której można było obejrzeć wystawę Macieja Hermana pt. ”Ojcowie. Lista obecności”, wysłuchano bardzo ciekawego wykładu pani Marty Kasperczak pt.” Terapeutyczne funkcje sztuki”, który był zachętą do tworzenia, odkrywania swoich pasji. Zrozumieć świat i ludzi: poznawać nieznane, doskonalić posiadane, odkrywać nieodkryte...(Erich Fromm). Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe w sekcjach: fotograficznej, plastycznej i scrapbookingu. Sekcja fotograficzna podzielona została na trzy grupy. My wyruszyliśmy na spacer po mieście. Każdy uczestnik miał za zadanie zrobić 2 zdjęcia, które następnie były oceniane na przeglądzie w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Na zakończenie warsztatów w sali Czarnkowskiego Domu Kultury wystawione zostały powstałe dzieła: obrazy, kartki okolicznościowe, fotografie. Cała impreza zakończyła się wspólnym obiadem.
Dziękujemy organizatorom za miłe chwile spędzone w Czarnkowie, mimo , że aura nam nie sprzyjała .Przed nami jeszcze miesiąc pracy , aby pokazać swoje prace na I Przeglądzie Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów w dniu 22 listopada br. w Czarnkowie.
I PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI NIEPEŁNOSPRAWNYCH SENIORÓW
22 listopada 2014. w Czarnkowie odbył się I Przegląd Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów. Gospodarzem i inicjatorem Przeglądu był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie. Celem spotkania było zaprezentowanie dorobku plastycznego, fotograficznego oraz rękodzieła artystycznego seniorów i osób niepełnosprawnych. Przegląd był działaniem podjętym przez Uniwersytety Trzeciego Wieku z Chodzieży, Czarnkowa i Piły w ramach realizacji wspólnego projektu „Jesienne zbliżenia/przeobrażenia. Twórcze, integracyjne działania niepełnosprawnych seniorów” współfinansowanego ze środków PFRON.
Sobotni przegląd był okazją do zapoznania się z pracami artystycznymi wykonanymi przez członków UTW z Chodzieży, Czarnkowa i Piły podczas warsztatów fotograficznych, plastycznych i scrapbookingu realizowanych w ramach projektu.
I Przegląd Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów rozpoczął się od uroczystego otwarcia wystawy twórców z UTW z Chodzieży, Czarnkowa i Piły. Galeria prac wyglądała imponująco i podziwiana była przez uczestników projektu i zaproszonych gości. Wykład pt. „Twórczość niejedno ma imię”, który mógłby być mottem wystawy wygłosiła psycholog Marta Kasperczak.
Wzruszającą dawkę doznań muzycznych zapewnił koncert „Pamiętamy, śpiewamy, kochamy” przygotowany przez panią Marię Gęsicką w wykonaniu 10 młodych solistów , którzy prezentowali utwory Anny German, Bogusława Meca, Marka Grechuty, Danuty Rin, Anny Jantar, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej.
Koncert zakończył czarnkowskie spotkanie ze sztuką.
Pofestiwalową wystawę do 25 listopada będą mogli obejrzeć uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Czarnkowie, a następnie pokazana będzie w Chodzieskim i Pilskim UTW.
Zdjęcia;galeria/jesienne zbliżenia projekt 1
Spotkanie w Czarnkowie - zdjęcia ze spotkania można zobaczyć pod adresem:
https://www.dropbox.com/sh/lo11lhohxn878ik/AAC4t0k--CySBoUACB6pGB8ma?dl=0