Historia
Uniwersytety Trzeciego Wieku to w ostatnich latach coraz popularniejsza formą edukacji ludzi starszych, którzy, po zakończeniu swej pracy zawodowej, czują potrzebę dalszej aktywności umysłowej, społecznej i kulturalnej. Uniwersytety tego typu wychodzą naprzeciw tej właśnie grupie ludzi, w „trzecim” etapie swojego życia pragną nadal odczuwać satysfakcję z podejmowanych przez siebie wyzwań i zadań oraz przeżywać nowe doświadczenia, często pomagające odnaleźć się w teraźniejszej, nowoczesnej rzeczywistości. Pierwszy uniwersytet trzeciego wieku został założony w 1973 r. we Francji, przez profesora nauk społecznych – Pierre Vallas. W ślad za nim pojawiły się inne tego typu uczelnie we Francji i innych krajach Europy i świata.
W Polsce pierwszy UTW utworzyła prof. Halina Szwarz w 1975 r. w Warszawie. Obecnie w naszym kraju działa ok.135 takich placówek. Pomysł utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży zrodził się podczas spotkania koleżeńskiego w kwietniu 2007 r. Z utworzonej z grona znajomych 26-osobowej grupy założycielskiej wybrano komitet założycielski, który 14 września 2007 r. w Sądzie Rejonowym-Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu, doprowadził do zarejestrowania Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży.
Korzystając z lokalnych środków masowego przekazu zorganizowano nabór kandydatów i 5 listopada 2007 r. odbyło się pierwsze walne zebranie członków naszego stowarzyszenia, na którym wybrano 7-osobowy Zarząd.
Zarząd Stowarzyszenia stanowią
prezes zarządu - Gabriela Margowska
wiceprezes - Lilianna Szumowska
wiceprezes – Stefania Horowska
sekretarz – Iwona Garczyńska
skarbnik – Jadwiga Należyta
członek – Ewa Siodła
członek – Zofia Basałygo
W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą:
przewodnicząca – Ewa Zachciał
zastępca – Zdzisława Solarczyk
członek – Danuta Kasperska
Obecnie UTW w Chodzieży zrzesza 115 członków-studentów reprezentowanych przez Samorząd Słuchaczy, którego Starostą jest p. Halina Olsza. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży działa w oparciu o ustawę z dnia 7. kwietnia 1989r Prawo o Stowarzyszeniach oraz Statut Stowarzyszenia UTW. Pracą uniwersytetu kieruje Zarząd Stowarzyszenia, a Rada Programowa, złożona z pracowników naukowo-dydaktycznych delegowanych przez uczelnie wyższe, pełni rolę doradczą w sprawach naukowych i oświatowych.
UTW jest stowarzyszeniem społecznym, finansującym się ze składek członkowskich słuchaczy oraz darowizn i użyczeń osób i instytucji wspierających. Patronat naukowy nad działalnością UTW w Chodzieży sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w Pile. Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną w ramach systemu kształcenia ustawicznego, skierowaną do osób starszych, którzy czują potrzebę kultywowania wysiłków poznawczych, rozwoju intelektualnego i fizycznego oraz aktywności społecznej.