Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

WYDARZENIA W ROKU AKADEMICKIM 2017/2018

 

Rozstrzygnięcie konkursu "Działania Godne Uwagi"

Zakończył się konkurs Działania Godne Uwagi, którego uwieńczeniem była uroczysta Gala w dniu 13 grudnia br w Hotelu Bazar Poznański w Poznaniu.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Wielkopolski. Pokazuje to, jak bardzo aktywni są Wielkopolanie i jak wiele osób chce działać na rzecz innych ludzi.

Uprzejmie informujemy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży został laureatem dwóch statuetek i nagród  w kategoriach – „Najlepszy projekt w subregionie pilskim” oraz w „Działaniach w dziedzinie kultura”. Wszystko to za sprawą projektu, zgłoszonego do konkursu „Pokolenia z kulturą”, który realizowaliśmy w 2016 roku wspólnie z młodzieżą gimnazjalną  i licealną z Liceum św. Barbary w Chodzieży. Jesteśmy dumni, że działania, które realizujemy zostały dostrzeżone i nagrodzone przez Kapitułę  Konkursu w towarzystwie szeregu innych Stowarzyszeń z Wielkopolski.

Kapituła konkursu nie miała łatwego wyboru, gdyż każde zgłoszone działanie było godne uwagi.
Spośród wszystkich 93 nadesłanych zgłoszeń wybrano następujących zwycięzców:

Kategorie:
Społeczeństwo

Aktywni Razem Golęczewo
– Po nitce do Wełny
Kultura
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży – Pokolenia z kulturą

Sport
Fundacja Wózkowicze – Dużo aktywnej przyjemności
Edukacja, Rozwój, Przedsiębiorczość
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Homini” z Międzychodu – „Tacy Sami” – spot promujący pozytywne postawy w stosunku do osób z niepełnosprawnościami
Zdrowie i ekologia
Rada Rodziców przy Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie - Ogródek Permakultury dla przedszkola w Zagórowie

Subregiony:
Kaliski

Akademia Świadomego Odżywiania – Akademia Świadomego Odżywiania PICHCONKO.PL
Mieszkańcy ulicy Mickiewicza z Żerkowa – Święto ulicy Mickiewicza
Koniński
Rada Rodziców przy Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie - Ogródek Permakultury dla przedszkola w Zagórowie
Leszczyński
Stowarzyszenie Wygraj Siebie – Przetańczyć raka
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej – Regionalna Izba Kultury i Tradycji Wiejskiej w Wilkowicach
Pilski
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży – Pokolenia z kulturą

Poznański
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Homini” z Międzychodu
– „Tacy Sami” – spot promujący pozytywne postawy w stosunku do osób z niepełnosprawnościami

Dużo emocji dostarczyło także głosowanie internautów.
Do ostatniej chwili oddawano głosy na wszystkie projekty.
Przyznano trzy Nagrody Internautów, a otrzymali je:
Stowarzyszenie Krobia.org – Historia lokalna – pamięci tożsamość - 985 głosów
Grupa Nieformalna Jesteś pierwszy działaj – Jesteś pierwszy działaj – 884 głosy
Grupa Nieformalna „Swojskie Babki” – Dożyneczki – 784 głosy

Gala podsumowująca konkurs była doskonałą okazją nie tylko do zaprezentowania najlepszych działań z Wielkopolski, ale także do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących codzienności w organizacjach pozarządowych.

 

Administrator: M. Andrzejczak 14.12. 2017r

 


Wykład audytoryjny

 

4 grudnia 2017 r. odbył się wykład wygłoszony przez Prof. WSG z Bydgoszczy dr inż. Cezarego Kościelaka pt. „Mikro i makroelementy w organizmie człowieka”

Do normalnego funkcjonowania naszego organizmu niezbędnych jest 29 pierwiastków. Każdy z tych pierwiastków pełni swoją ważną rolę. Np. fosfor jest budulcem wszystkich komórek, żelazo to główny składnik hemoglobiny, odpowiedzialne jest również za transport tlenu w organizmie. Szkodliwym dla zdrowia jest niedobór, ale również i nadmiar tych pierwiastków. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o mleku. Otóż jest ono przyswajalne tylko przez jedna osobę na dwanaście – również wśród dzieci. Koty wbrew powszechnej opinii za mlekiem nie przepadają – pija je, gdy nie dostają nic innego. Każdy ssak , z człowiekiem włącznie pić powinien tylko mleko własnej matki. Z wiekiem jemy coraz mniej i pewnych pierwiastków zaczyna nam brakować. Efekty leczenia, mimo postępów medycyny, są obecnie coraz gorsze. Światowa Organizacja \zdrowia tłumaczy to lekoodpornością – zbyt dużo ich zażywamy. Leczenie jest więc dłuższe, droższe i niestety mniej skuteczne.

B. Matraszek.

 

 

Administrator: M. Andrzejczak 14.12.2017 r.

  

Spotkanie autorskie z Mirosławem Kowzanem – autorem książek „Krzyż na Perczynie” i Śladami rodzinnych korzeni” – 11 listopad 2017

 

Autor pierwszą z książek pisał prawie 6 lat. Drugą, jak mówił napisał „z marszu” - w ciągu półtora roku. „Obie książki – mówił – są jak lewa i prawa noga, jak brat i siostra  - łączą się ze sobą”.

Pan Kowzan zaznaczył, że więcej już pisać nie będzie, bo już wzrok nie ten i zdrowie nie to. Ale jeszcze – czego nie powiedział, a bez trudu się domyśleliśmy – opisane wydarzenia są dla niego po prostu zbyt bolesne.

Treścią tych książek jest tragedia („tragedia” to być może zbyt słabe określenie) jaka dotknęła jego rodzinę i ogół Polaków na Wołyniu w roku 1943. Perczyn to rodzinna wioska autora. Opowieść ilustrowana była slajdami pokazującymi miejsca opisane w książce. Pokazywały one też dzisiejszych Ukraińców – ich młodzież. Widzieliśmy więc uwielbienie Bandery i banderowców – bohaterów narodowych, widzieliśmy ulotkę nawołującą do podziału Polski przez Ukrainę i Niemcy.          Mamy nadzieję, że to tylko niewielka część ukraińskiego narodu.

Spotkanie zakończyliśmy z nadzieją, że historia, którą znać trzeba nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze polsko – ukraińskie stosunki, tak dzisiaj jak i w przyszłości.

 

Bogusław Matraszek

Administrator: M Andrzejczak 03.12.2017r

 


 

 

IV Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów w Czarnkowie

W sobotę 18 listopada br.  wspólnie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku Północnej Wielkopolski gościliśmy w Czarnkowie, wymieniając  się doświadczeniami , dokonaniami i efektami swoich artystycznych prac. Wszystko to mogliśmy oglądać na wielu  stoiskach. Stoiska prezentujące twórczość seniorów były bardzo zróżnicowane. Na naszym stoisku pokazaliśmy frywolitki, ozdoby szydełkowe ,  biżuterie i kartki  –  prace wykonane w ramach projektu „Aktywnie całe życie” dofinansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego Natomiast nasz zespół wokalny „Uniwerek” swoim repertuarem i wykonaniem  rozgrzał publiczność. Były duże brawa i bis.  Program całego przeglądu był urozmaicony o wykłady, prelekcje, koncerty.

W przerwie na kawę odbył się panel dyskusyjny „Formy wspierania działań twórczych seniorów”, w którym wzięli udział  przedstawiciele zaproszonych UTW, przedstawiciele czarnkowskich władz oraz przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Debata miała na celu wymianę doświadczeń w realizacji projektów realizowanych przez poszczególne Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dyskutowano o tym co nas cieszy, z czego jesteśmy dumni, jakie mamy kłopoty w realizacji projektów, co należy poprawić.
Bogaty program spotkania sprawił, że sześć godzin przeleciało niepostrzeżenie.

Gratulacje za profesjonalne przygotowanie spotkania i duży wkład pracy dla całego Zarządu Czarnkowskiego UTW.

Jadwiga Należyty

Administrator: M Andrzejczak 27.11.2017r.

 


 

 

Wykład audytoryjny

„Agresja i przemoc w języku. Jak ją poznać i jak się przed nią chronić”

6 listopada 2017 r. wkład audytoryjny wygłosił dr hab. prof. UAM Leszek Teusz.

Bardzo aktualny temat. Zjawisko agresji słownej zatacza coraz szersze kręgi w naszym kraju. Spotykamy się z nim praktycznie – parlamentu nie wykluczając.

Dr Teusz rozpoczął od zdefiniowania agresji jako takiej. Jest nią użycie przemocy aby osiągnąć cel, którym jest wymuszenie czegoś na kimś lub też odebranie czegoś temu komuś. Jest to zachowanie ukierunkowane na zadanie innym cierpienia. Bywają co prawda działania agresywne akceptowane przez ofiarę – np. chirurg robi to, co chcemy by robił. Ale wykład nie dotyczył agresji tego typu. Jeżeli chodzi o agresję słowną (werbalną ), jest to niestety zjawisko powszechne we wszystkich językach i w każdej kulturze. Według wykładowcy agresja werbalna jest przejawem niedojrzałości – dla słabeuszy jest to imitacja siły. Milczenie tez może być agresją – gdy milcząc lekceważymy rozmówcę. Agresję werbalną podzielić możemy na:

- jawną ( np. obelga )

-  ukrytą ( anonim, oszczerstwo, plotka )

Pospolitą formą agresji słownej jest używanie wulgaryzmów. Zjawisko to cechuje ludzi bez kultury osobistej.

O tym jak się przed takim zachowaniem bronić wiele nie usłyszeliśmy. Mamy co prawda ustawę o języku polskim, ale kto się nią przejmuje.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 16.11.2017r.

 


 

 

Brama dziesięciolecia

 

Ostatnim punktem jubileuszowych uroczystości naszego UTW było otwarcie „Bramy dziesięciolecia” w dniu 19.10.2017 r.

Bramę zaprojektowała pani Izabela Kostrzewa, a wykonał pan Kazimierz Słodowy.  Brama ufundowana została przez Urząd Miejski, a UTW poniósł koszty materiałów.

Ustawiona została  w ogródku przy fontannie obok Biblioteki Miejskiej. Ogródkiem tym z ramienia UTW  opiekuje się kol. Dorota Rosół. Oprócz słuchaczy UTW, otwarciu bramy towarzyszyły dwie grupy przedszkolaków z przedszkola „Pod Dębusiem Olbrzymkiem”. Przybył również burmistrz miasta pan Jacek Gursz, który w swoim wystąpieniu  nazwał bramę  mianem „Bramy otwartości”.

Nasza koleżanka prezes Jadwiga Należyty symbolikę bramy ujęła w następujący sposób: „Zamykamy to co niemożliwe, otwieramy nasze niezgłębione wyzwania”.

Wstęga zakrywająca bramę przecięta została  przez jej twórców, fundatora, kierownictwo UTW i przedstawiciela przedszkolaków.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 30.11.2017

 


 

 

 

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018

 

Tegoroczna inauguracja (06.10.2017r) nowego roku akademickiego naszego UTW była jedenastą z kolei. Mamy za sobą piękne dziesięciolecie.

Rok temu, jedna z założycielek, pierwsza nasza pani prezes, Gabriela Margowska bardzo ciekawie opowiedziała o początkach. Obecnie koncentrowaliśmy się na podsumowaniu minionego okresu.

Po przywitaniu gości (obaj starostowie, wiceburmistrz, europoseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustyn, delegacje zaprzyjaźnionych UTW ) uhonorowani zostali słuchacze z dziesięcioletnim stażem. Otrzymali oni honorowe indeksy, drobne upominki i kwiatek Osób tych jest pięćdziesiąt.

Z kolei 20 nowych słuchaczy otrzymało indeksy i złożyło ślubowanie.

Goście w swoich wystąpieniach nie szczędzili nam miłych słów i wielu życzeń dalszej owocnej działalności. W końcowej części obejrzeliśmy piętnastominutowy film przedstawiający nasze  dziesięć lat. Film przygotowany został przez panie Henrykę Sumorek-Zalwert i Jolantę Spitulską – członkinie naszego zarządu.

Wykład inauguracyjny „ Konflikty między ludźmi. Dlaczego musimy się sprzeczać.”, który wygłosił prof. nzw. dr hab. Wojciech Maliszewski zakończył oficjalną część uroczystości.

W części nieoficjalnej na scenie pojawiła się Danuta Błażejczyk – artystka od lat znana i lubiana w całym kraju. Gorąco oklaskiwaliśmy jej recital. Spotkanie nasze zakończyło się poczęstunkiem w bufecie – dla wszystkich obecnych.

Motywem dekoracyjnym na scenie była graficzna furtka – z okazji 10-lecia UTW. Furtka ta autorstwa pani Izabeli Kostrzewy i pana Kazimierza Słodowego zostanie wkopana w naszym ogródku w czwartek 19 października 2017, jako symbol na nowych 10 lat działalności w naszym mieście.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 25.10.2017

Ta witryna korzysta z plików "Cookies", niezbędnych do prawidłowego jej działania. Możesz zablokować, lub usunąć pliki "Cookies" w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "Cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli chesz uzyskać więcej informacji, zobacz naszą privacy policy.

Akceptuję pliki "Cookies" na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information