Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

WYDARZENIA W ROKU AKADEMICKIM 2017/2018

 

Wrażenia z wyjazdu edukacyjnego Ostromecko-Ciechocinek-Chełmno.

3 – 5 sierpnia 2018

Pierwszym etapem naszego wyjazdu było Ostromecko. Znajduje się tu piękny zespól pałacowo-parkowy. Z przemiłym przewodnikiem panem Andrzejem zwiedziliśmy dwa pałace oraz przepiękny park krajobrazowy w stylu angielskim. W barokowym pałacu znajduje się od roku 2000 Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.

Zwieńczeniem naszego zwiedzania pałaców była wizyta u artysty , który rezyduje w pałacu , na poddaszu.. Po dotarciu , po stromych  schodach spotkała nas fascynująca przygoda poznania artysty Grzegorza Pleszyńskiego znanego w całym świecie ,bydgoskiego performera. Jego dzieła , to obrazy współgrające z muzyką, wykonywane ciekawa techniką – sprayem. Zaciekawiły nas także jego autorskie koszulki a napis na nich to:

CO JEST WE MNIE TAKIEGO

CO KAŻE MI STAĆ SIĘ

NIEWOLNIKIEM

CUDZYCH  ILUZJI?

Pleszyński

Po krótkim relaksie w pięknych pałacowych wnętrzach, posileni co nieco, ruszyliśmy w dalszą drogę do Ciechocinka. Po odpoczynku przy tężniach wieczorem uczestniczyliśmy w XXVIII Festiwalu Operetkowym pod kier. Kazimierza Kowalskiego. Było cudnie, wykonawcy ,i  ich głosy będą z nami na długo. Nawet spora ulewa nie była w stanie przeszkodzić nam w tym koncercie.

W niedzielę , w ostatnim dniu naszego wyjazdu zawitaliśmy do miasta Chełmno. Pani Ania –przewodniczka ,autorka przewodników po mieście, w kilku godzinach zwiedzania pokazała nam perełkę architektury ,jakim jest Miasto – Chełmno. Miasto to  jest stolicą historyczno-geograficznego regionu Ziemia Chełmińska (prawa miejskie – tzw. prawo chełmińskie, w 1233). Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj sześć gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich ,renesansowy  ratusz, a także wiele kamienic, z których najstarsze sięgają XIII w. Zabytki Chełmna  znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Ciekawostką jest to, że Chełmno jest także miastem Zakochanych, relikwie św. Walentego  znajdują się we farze.  Po posileniu ,w restauracji mieszczącej się w zabytkowym Spichlerzu, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Wrażenia spisała Jadwiga Należyty

Administrator: M. Andrzejczak 21.08.2018

 


 

 

Trzeci Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów

Przegląd odbył się 04.08.2018r. w Szamocinie – po raz pierwszy na świeżym powietrzu. Oprócz gospodarzy  twórczość swoją prezentowali seniorzy z Budzynia, członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Chodzieży i Margonina. Pan Aleksander Greczka zaprezentował  miniaturowe wersje wozów rolniczych. W przeglądzie uczestniczyli też goście z powiatu Lippe  z Niemiec. Z gośćmi z Niemiec  grupa języka niemieckiego naszego Uniwersytetu spotkała się przed południem przy kawie i cieście upieczonym przez kol. Bożenę Witkowską w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Dworcowej.

O godz. 14.00 imprezę otworzył burmistrz Szamocina p. Eugeniusz Kucner. Obecni byli również starostowie chodziescy panowie Julian Hermaszczuk i Mirosław Juraszek.

Na scenie zaprezentowało się kilka zespołów wokalnych: między innymi „Notecianie” , „Złoty liść”, Jan Boyd”. Część artystyczną  zakończył występ Zespołu Wokalnego „Uniwerek”.

Szybko i mile minęły trzy godziny. Do pełnego zadowolenia zabrakło jednak jednego czynnika – nie dopisała publiczność. Burmistrz Szamocina „obciążył winą” za to pogodę. Słońce rzeczywiście piekło dosyć mocno, a Szamociński Ośrodek Kultury, na placu przed którym miał miejsce przegląd, oddalony jest bardzo od centrum miasta.

 

Zarząd

Administrator: M. Andrzejczak 21.08.2018

 

 

 

 


 

 

XI Wielkopolskie Spotkania Artystyczne UTW Międzychód 2018

Jak co roku o tej porze, a dokładnie 16 czerwca 2018 roku, odbyły się:" XI Wielkopolskie Spotkania Artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku Międzychód 2018"  w Międzychodzie. Celem organizowanej imprezy jest integracja środowisk uniwersyteckich i promowanie działalności artystycznej uniwersytetów.

Dzięki gościnności i życzliwości gospodarzy, UTW Międzychód, impreza z roku na rok się rozkręca i przyciąga nowe uniwersytety, które pragną pochwalić się swoim dorobkiem artystycznym. W tym roku akces swój zgłosiło 11 uniwersytetów:  UTW Drezdenko, UTW Chodzież, UTW Tarnowo Podgórne, UTW Złotów, UTW Leszno, UTW Gniezno, UTW Międzychód, UTW Sieraków, UTW Szamotuły, Ostrów Wlk., Gostyń.

W rolę konferansjera wcieliła się p. Miłka Muzyka, osoba bardzo ciepła i życzliwa, która dodawała otuchy wszyskim występującym na scenie. Wśród gości pojawił się Burmistrz Międzychodu, p. K. Wolny, który wspierał projekt Spotkań Artystycznych finansowo, a przy okazji promował swoje miasto.

Jak zwykle nie zawiedli sami studenci, którzy na scenie: śpiewali, tańczyli, bawili publiczność w przedstawieniach kabaretowych, teatralnych, a czasem  recytowali wywołującą refleksję poezję.Były pieśni patriotyczne, energetyczne tańce cygańskie i bardzo widowiskowy taniec motyli. A do tego piękna oprawa plastyczna: kostiumy, dekoracje, rekwizyty. Wielokrotnie na twarzach publiczności malowało się zaskoczenie i zachwyt!  I nawet jeśli pojawiły się jakieś drobne usterki, to nie miało znaczenia, bo to nie byli profesjonaliści. Nasz uniwersytet reprezentował chór "Uniwerek", który zaśpiewał kilka ładnych piosenek i zdobył wyróżnienie. Jury postanowiło nie różnicować uniwersytetów i wszystkim przyznało jednakowe nagrody w postaci drukarek, niezależnie od osiągniętego miejsca. Liczył się wkład pracy, różnorodność prezentowanych form, widowiskowość.

Równolegle do zmagań artystycznych, w sali obok, wystawiane były prace plastyczne.

W międzyczasie gościnni gospodarze zapraszali na kawę, ciasto, a potem na obiad.

Czas  płynął szybko. Przyszedł czas rozstań.  Trochę było żal wyjeżdżać...Ludzie w naszym wieku znają prawdziwe wartości. Takie miejsca jak Spotkania Artystyczne w Międzychodzie mają dobrą energię. Bo rywalizacja nie jest tam najważniejsza. Podobne zainteresowania łączą. Bycie razem, dobra zabawa, liczą się najbardziej. I aura życzliwości...tego w dzisiejszym świecie nie za wiele...

Grażyna Jakobsze

Administrator: M. Andrzejczak 27.06.2018r.

 


 

 

„Okiem Petera Bruegla”

W środę 13 czerwca br. kolejny raz nasi studenci UTW i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary w Chodzieży wystąpili wspólnie  na scenie Chodzieskiego Domu Kultury. Spektakl był nawiązaniem do obrazów artysty i do holenderskich przysłów. Role wędrowców- przewodników po wielowątkowym świecie pełnili ślepcy .W ich role wcieliły się nasze słuchaczki :

Anna Bejma , Zofia Grabowska –Andrijew, Marianna Matusiak, Irena Palińska, Maria Świderska i Maria Wojczyńska. Dialogi dla nich napisała p. Zofia Grabowska –Andrijew. Autorem i reżyserem spektaklu była p. Izabela Kostrzewa, która po raz kolejny pokazała nam swoją wrażliwość i talent. Wprowadzeniem do spektaklu był film autorstwa Leszka Spitulskiego. Widownie w świat Bruegla wprowadziły Michalina Tomaszewska i Julia Kozłowska. Wśród gościnnie występujących znalazły się także dziewczynki z grupy teatralnej działającej przy Stowarzyszeniu Edukacyjno-Kulturalnym- Salon Artystyczny w Chodzieży. Publiczność zachwyciły piękne układy choreograficzne tancerzy –Klaudii Winkowskiej i Mateusza Pawłowskiego.

Natomiast w holu ChDK wystawione były obrazy inspirowane P.Breuglem namalowane przez naszych studentów .Autorami prac są : Anna Bejma, Józefa Gajzler, Marianna Matusiak i Jerzy Należyty. Kto nie był , to ma możliwość oglądania tych obrazów w Centrum Aktywności Seniora , a kto nie był na spektaklu – to niech mocno żałuje !!!!

Jadwiga Należyty

Poniżej przytoczę kilka wypowiedzi uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – grupy pod kierownictwem Danuty Drzewieckiej –Piechowiak

13.06 poszliśmy do ChDK na sztukę o ślepych wędrowcach .Scena była udekorowana kankami na mleko, chlebem , kwiatkami. Była też muzyka i film a na końcu oglądaliśmy obrazy o tych ślepych wędrowcach. Wędrowcy rozmawiali o tym, że ich ślepota nie jest taka zła. Gorzej mają ci, którzy widzą , ale nie dostrzegają tego co jest złe.”

Adrian Szajowski

„”Jestem pod wielkim wrażeniem ,że mogłem zobaczyć na żywo tak wspaniały spektakl w  wykonaniu znakomitych artystów. Takie widowisko miałem okazje zobaczyć pierwszy raz. Na długo zapamiętam ten piękny spektakl i znakomitych aktorów. Uważam, że przedstawienie „Okiem Petera Bruegla” było bardzo udane”

Przemysław Kaniewski

„Dnia 13.06. byłam na widowisku pt. ”Okiem Petera Bruegla”. Peter Bruegel był malarzem malującym głównie pejzaże .Widowisko było o niewidomych wędrowcach. Na scenie

 

Administrator: M. Andrzejczak 27.06.2018

 


 

 

II Forum Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W piątek, 20 kwietnia 2018 roku  kol. Jadwiga Należyty i Henryka Sumorek-Zalwert  uczestniczyły w Wielkopolskim Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Forum Bezpiecznego Seniora  w Zamku w Rydzynie k. Leszna. W programie konferencji znalazły się najważniejsze aspekty funkcjonowania i możliwości rozwoju UTW naszego województwa. Informację o stanie organizacji i funkcjonowania UTW w kraju i w Wielkopolsce przedstawiła Wiesława Borczyk – prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jolanta Kucharzak wicedyrektor ROPS w Poznaniu omówiła Politykę Senioralną w Wielkopolsce. Dobre praktyki działania Wielkopolskich UTW oraz współpracę z uczelniami wyższymi i środowiskiem naukowym prezentowały UTW z Leszna, Poznania i Gniezna.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny: Forum Bezpiecznego Seniora z udziałem przedstawicieli: Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Rzecznika Praw Pasażera Kolei – Urząd Transportu Kolejowego, KIND Aparaty Słuchowe Sp. z o.o. oraz ekspertów Ogólnopolskiej Federacji UTW. Na zakończenie dr Jadwiga Kwiek zaprezentowała koncepcję warsztatów psychologicznych dla UTW.

Jadwiga Należyty

Administrator: M. Andrzejczak 29.04.2018

 


 

Wykład audytoryjny w dniu 11.04.2018r.

Wykład na temat „Dyplomacja polska po 1918 roku” wygłosił  dr hab. Profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Pan profesor w swoim wykładzie dużo miejsca poświęcił pani Wandzie Poznańskiej (z domu Dmowskiej – 1898-2003) zonie konsula RP w Paryżu i Londynie Karola Poznańskiego i  osobistych  z nią kontaktach. Wystąpienie pana profesora bardzo zebranych zainteresowało. Było to pierwsze i prawdopodobnie nie ostatnie nasze spotkanie.

Zarząd

Administrator: M. Andrzejczak 22.06.2018r.

 

 


 

 

Wykład audytoryjny z dnia 14 III 2018r.

„Językowy savoir-vivre. Dobre maniery i formuły grzecznościowe w języku polskim”wygłosił pan prof. UAM dr hab. Leszek Teusz z Instytutu Filologii Polskiej UAM Poznań.

Wykład był kontynuacją poprzedniego, wygłoszonego w listopadzie ubiegłego roku wykładu o agresji i przemocy w języku i na wstępie miało miejsce krótkie jego przypomnienie.

„Zwroty grzecznościowe” jest to językowa realizacja  modelu grzecznościowego obowiązującego w danej grupie. Formy grzecznościowe są łamane w chwili, w której zaczynamy używać języka agresywnego. Nasz rozmówca jest naszym partnerem, należy go szanować i wymagać szacunku dla siebie. Szczególny szacunek należy się np. osobom starszym.

Takie czy inne zwroty grzecznościowe giną lub są upraszczane. Jest to tzw. grzeczność „kultury komputerowej”. Panuje niestety moda na bylejakość, tolerancja wobec zwrotów nieeleganckich – a nawet wulgarnych. Usłyszeliśmy też parę uwag na temat grzeczności w relacjach przełożony – podwładny; o grzeczności wobec słabszego, o grzeczności w sytuacji gdy dziękujemy lub też jesteśmy zmuszeni odmówić prośbie.

Pan doktor odpowiadał również na liczne pytania z sali.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 11.04.2018

 


 

Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2017 rok - 4.04.2018r.

Po wybraniu kol. Jadwigi Chmielewskiej na  przewodniczącą Zebrania i kol .Grażyny Jakobsze na sekretarza oraz stwierdzeniu prawomocności  Zebrania, kol. Prezes Jadwiga Należyty przedstawiła sprawozdanie z działalności UTW w 2017 roku. Kol pracę. Jednocześnie przywitaliśmy jej następczynię kol. Ewę Sawińską.. Skarbnik Jolanta Spitulska przedstawiła z kolei sprawozdanie finansowe za miniony rok. Walne Zebranie UTW zatwierdziło te sprawozdania i udzieliło Zarządowi absolutorium. Na Zebraniu obecni byli zaproszeni goście: burmistrz Chodzieży Jacek Gursz i starosta powiatu chodzieskiego Julian Hermaszczuk. Obaj goście zabierając głos w dyskusji uznali działalność UTW za bardzo pożyteczną dla miasta i powiatu. W trakcie Zebrania pożegnaliśmy  dotychczasową naszą księgową kol. Bożenę Witkowską. Serdecznie podziękowaliśmy jej za wieloletnia, wymagającą wielu wysiłków.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 23.05.2018

 


 

Wykład w PWSZ w Pile

W dniu 1 marca br. liczna grupa naszych słuchaczy uczestniczyła w wykładzie otwartym

prof. nzw. dra inż. Bolesława Ochodka  pt.

Europejski model uzyskiwania kwalifikacji zawodowych jako instrument polityki na rzecz uczenia się przez całe życie

w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica – naszej patronackiej uczelni.

Wykład był ciekawy , poznaliśmy elementy i cele systemu ECVT, którego efektem jest mobilność międzynarodowa osób uczących się  przez całe życie. Możliwości , jakie mają przed sobą - nasze dzieci czy wnuki , uzyskiwania  coraz większych kompetencji i kwalifikacji.

 

Jadwiga Należyty

Administrator: M. Andrzejczak 08.03.2018

 


 

 

Wykład audytoryjny z 6.02.2018 r.

„Lepszy słuch kluczem do komfortowego życia”

 

Dzisiejszy wykład był wykładem z zakresu zdrowia i dotyczył słuchu.

Wykład w ramach współpracy z Federacją Stowarzyszeń UTW z Nowego Sącza przeprowadziła pani Dorota Kłos.

Po wyjaśnieniu jak przebiega proces słyszenia, pani Dorota wymieniła przyczyny utraty słuchu. Główną z nich jest wszechobecny hałas. 65 decybeli to norma, 120 decybeli może uszkodzić słuch w jednej chwili.

Oprócz hałasu do przyczyn utraty słuchu zaliczyć jeszcze należy żywność modyfikowaną genetycznie, szybki tryb życia, stres, choroby układu sercowo – naczyniowego.

Profilaktyka to systematyczne badanie, unikanie hałasu, prawidłowa higiena (bez patyczków!), zdrowy tryb życia.

Objawy niedosłuchu to: złe rozumienie mowy, prośby o powtórzenie, pogłaśnianie odbiorników RTV. Konsekwencją niedosłuchu jest między innymi unikanie kontaktów towarzyskich. Najlepiej słyszy się ok.dwudziestego roku życia. Z wiekiem następuje naturalny ubytek słuchu. Pani Dorota podała kilka przykładów z własnej praktyki leczenia niedosłuchu.

Po wykładzie można było się zapisać na bezpłatne profesjonalne badanie słuchu.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 28.02.2018r

 


 

Wpływ Tai Chi na zdrowie

Tak zatytułowany wykład w dniu 31 stycznia 2018 r. przeprowadziła piątka instruktorów z Taoistycznego Stowarzyszenia Tai Chi w Poznaniu. Jedna z pań ( wśród instruktorów znajdował się jeden pan ) w długim, ciekawym słowie wstępnym opowiedziała o Tai Chi – chińskim systemie ćwiczeń zdrowotnych, który to system narodził się w XIII wieku ( a być może nawet w XI ). System pojawił się w klasztorach, a ćwiczenia modyfikowane są do dzisiaj. Ciąg ćwiczeń (108 ruchów ) opracowany został ( przez jednego mistrza) w ciągu trzydziestu lat. System ten rozpowszechnił się w 26 krajach – w tym i w Polsce. Zasadniczym jego celem jest pomaganie ludziom w utrzymaniu zdrowia lub jego poprawie. Tai Chi nazywane jest często „medytacją w ruchu”. Ćwiczyć może każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Dotyczy to również ludzi niepełnosprawnych – na wózkach.

„Ruch może zastąpić każdą tabletkę, żadna tabletka nie zastąpi ruchu.”

Po słowach przyszła kolej na pokaz. Instruktorzy zaprezentowali skrócony ciąg Tai Chi. Następnie w przykładowych ćwiczeniach wzięli udział wszyscy obecni.

Na zakończenie chętni zapisywali się na zajęcia, które prowadzić będzie  jedna z instruktorek – mieszkanka Chodzieży pani Jolanta Piwińska. Poza Poznaniem Chodzież jest jedyną w Wielkopolsce miejscowością mającą instruktora Tai Chi.

Tadeusz Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 15.02.2018

 


 

 

Wykład w dniu 17 stycznia 2018r.

Pani Wiesława Pyrcz jest autorką książek / pisanych wierszem/ dla dzieci o tematyce przyrodniczej i zdrowotnej. Przyjechała do nas / mieszka w okolicach Piły/ z prelekcją zatytułowaną :” Rola dziadków w edukacji ekologicznej i zdrowotnej na podstawie twórczości Wiesławy Pyrcz”.

Wykład nie był obowiązkowy. Przyszło więc tylko niecałe trzydzieści osób. Szkoda ,że tak niewiele. Wnuków wszak mamy  prawie wszyscy.

Autorka spotyka się z dziećmi w szkołach i przedszkolach i ze spotkań tych czerpie inspiracje do swej twórczości. Edukacja ekologiczno-przyrodnicza sprowadza się , między innymi do opowiadań o roślinach i zwierzętach, pobudzania wrażliwości na los zwierząt, czytania dzieciom książek, oglądania z nimi filmów przyrodniczych. Dziecko należy uczyć różnorodnych form spędzania czasu wolnego- z naciskiem na aktywność na świeżym powietrzu. Dziadkowie w edukacji tej oczywiście nie zastąpią rodziców, ale ważne bardzo ważne jest ich wsparcie.

Po wykładzie można było zakupić książki z autografem autorki. Z okazji tej skorzystali prawie wszyscy obecni na wykładzie.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 22.01.2018

 

 


 

 

Wykład audytoryjny w dniu 10.01.2018r.

Dzisiaj gościliśmy dr. hab. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wykład swój  pan doktor zatytułował „Przeredaguj swoje DNA”.

Było to pierwsze spotkanie w nowym roku kalendarzowym. Z tej okazji , na wstępie nasza pani prezes Jadwiga Należyty złożyła nam noworoczne życzenia.

Wystąpienie swoje pan doktor rozpoczął od rysu historycznego. W roku 1866 Grzegorz Mendel przedstawił wyniki swoich badań nad tym, jak dochodzi do dziedziczenia pewnych cech, a w roku 1926 Tomas Morgan sformułował teorię genów. DNA czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest jedynym nośnikiem informacji genetycznych w naszym organizmie. Dowiedzieliśmy się, że ciała nasze składają się z ok. 30 bilionów komórek, a na nim i w jego wnętrzu żyje ok. 3 bilionów bakterii. Nie wszystkie mutacje są szkodliwe. Jedne zmniejszają, ale są i takie, które zwiększają nasze dostosowanie biologiczne. Ciekawe jest to, że nasze przeżycia mogą mieć wpływ na aktywność genów naszego potomstwa. „Jesteś tym co jesz, ale i tym co jedli twoi rodzice”.

Po życzeniach noworocznych na wstępie, spotkanie kończyliśmy chwilą ciszy czcząc pamięć Zofii Baxmann i Krystyny Majewskiej – Szyszko zmarłych w ostatnich dniach.

 

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 22.01.2018

 

 


 

 

Rośliny ozdobne w mieszkaniu

Ostatni wykład specjalistyczny  18 grudnia 2017 r.  poświęcony był „Roślinom ozdobnym w mieszkaniu”. Wykładowczynią była  pani dr hab. Agnieszka Krzymińska z Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rośliny ozdobne w mieszkaniu dzielimy na rośliny doniczkowe i kwiaty cięte. Z kolei wśród roślin doniczkowych wyróżniamy rośliny o ozdobnych kwiatach i rośliny o ozdobnych liściach. Dzielimy je jeszcze na rośliny wieloletnie i sezonowe.

Na slajdach widzieliśmy wiele roślin i o każdej z nich usłyszeliśmy ciekawe informacje. Np. jedne potrzebują mniej światła i wody, inne więcej. Do pokoju dziecięcego nie powinniśmy wstawiać roślin ciernistych. Kolor zielony roślin doniczkowych korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zwiększają one wilgotność powietrza i je oczyszczają.

Z kolei kwiaty cięte żyją tym dłużej, im mniej rozwinięte je kupujemy.

Nasze panie zainteresowane tematem zadawały wiele pytań i opowiadały o własnych doświadczeniach z roślinami ozdobnymi.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 27.12.2017

 


 

 

Rozstrzygnięcie konkursu "Działania Godne Uwagi"

Zakończył się konkurs Działania Godne Uwagi, którego uwieńczeniem była uroczysta Gala w dniu 13 grudnia br w Hotelu Bazar Poznański w Poznaniu.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Wielkopolski. Pokazuje to, jak bardzo aktywni są Wielkopolanie i jak wiele osób chce działać na rzecz innych ludzi.

Uprzejmie informujemy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży został laureatem dwóch statuetek i nagród  w kategoriach – „Najlepszy projekt w subregionie pilskim” oraz w „Działaniach w dziedzinie kultura”. Wszystko to za sprawą projektu, zgłoszonego do konkursu „Pokolenia z kulturą”, który realizowaliśmy w 2016 roku wspólnie z młodzieżą gimnazjalną  i licealną z Liceum św. Barbary w Chodzieży. Jesteśmy dumni, że działania, które realizujemy zostały dostrzeżone i nagrodzone przez Kapitułę  Konkursu w towarzystwie szeregu innych Stowarzyszeń z Wielkopolski.

Kapituła konkursu nie miała łatwego wyboru, gdyż każde zgłoszone działanie było godne uwagi.
Spośród wszystkich 93 nadesłanych zgłoszeń wybrano następujących zwycięzców:

Kategorie:
Społeczeństwo

Aktywni Razem Golęczewo
– Po nitce do Wełny
Kultura
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży – Pokolenia z kulturą

Sport
Fundacja Wózkowicze – Dużo aktywnej przyjemności
Edukacja, Rozwój, Przedsiębiorczość
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Homini” z Międzychodu – „Tacy Sami” – spot promujący pozytywne postawy w stosunku do osób z niepełnosprawnościami
Zdrowie i ekologia
Rada Rodziców przy Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie - Ogródek Permakultury dla przedszkola w Zagórowie

Subregiony:
Kaliski

Akademia Świadomego Odżywiania – Akademia Świadomego Odżywiania PICHCONKO.PL
Mieszkańcy ulicy Mickiewicza z Żerkowa – Święto ulicy Mickiewicza
Koniński
Rada Rodziców przy Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie - Ogródek Permakultury dla przedszkola w Zagórowie
Leszczyński
Stowarzyszenie Wygraj Siebie – Przetańczyć raka
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej – Regionalna Izba Kultury i Tradycji Wiejskiej w Wilkowicach
Pilski
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży – Pokolenia z kulturą

Poznański
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Homini” z Międzychodu
– „Tacy Sami” – spot promujący pozytywne postawy w stosunku do osób z niepełnosprawnościami

Dużo emocji dostarczyło także głosowanie internautów.
Do ostatniej chwili oddawano głosy na wszystkie projekty.
Przyznano trzy Nagrody Internautów, a otrzymali je:
Stowarzyszenie Krobia.org – Historia lokalna – pamięci tożsamość - 985 głosów
Grupa Nieformalna Jesteś pierwszy działaj – Jesteś pierwszy działaj – 884 głosy
Grupa Nieformalna „Swojskie Babki” – Dożyneczki – 784 głosy

Gala podsumowująca konkurs była doskonałą okazją nie tylko do zaprezentowania najlepszych działań z Wielkopolski, ale także do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących codzienności w organizacjach pozarządowych.

 

Administrator: M. Andrzejczak 14.12. 2017r

 


Wykład audytoryjny

 

4 grudnia 2017 r. odbył się wykład wygłoszony przez Prof. WSG z Bydgoszczy dr inż. Cezarego Kościelaka pt. „Mikro i makroelementy w organizmie człowieka”

Do normalnego funkcjonowania naszego organizmu niezbędnych jest 29 pierwiastków. Każdy z tych pierwiastków pełni swoją ważną rolę. Np. fosfor jest budulcem wszystkich komórek, żelazo to główny składnik hemoglobiny, odpowiedzialne jest również za transport tlenu w organizmie. Szkodliwym dla zdrowia jest niedobór, ale również i nadmiar tych pierwiastków. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o mleku. Otóż jest ono przyswajalne tylko przez jedna osobę na dwanaście – również wśród dzieci. Koty wbrew powszechnej opinii za mlekiem nie przepadają – pija je, gdy nie dostają nic innego. Każdy ssak , z człowiekiem włącznie pić powinien tylko mleko własnej matki. Z wiekiem jemy coraz mniej i pewnych pierwiastków zaczyna nam brakować. Efekty leczenia, mimo postępów medycyny, są obecnie coraz gorsze. Światowa Organizacja \zdrowia tłumaczy to lekoodpornością – zbyt dużo ich zażywamy. Leczenie jest więc dłuższe, droższe i niestety mniej skuteczne.

B. Matraszek.

 

 

Administrator: M. Andrzejczak 14.12.2017 r.

  

Spotkanie autorskie z Mirosławem Kowzanem – autorem książek „Krzyż na Perczynie” i Śladami rodzinnych korzeni” – 11 listopad 2017

 

Autor pierwszą z książek pisał prawie 6 lat. Drugą, jak mówił napisał „z marszu” - w ciągu półtora roku. „Obie książki – mówił – są jak lewa i prawa noga, jak brat i siostra  - łączą się ze sobą”.

Pan Kowzan zaznaczył, że więcej już pisać nie będzie, bo już wzrok nie ten i zdrowie nie to. Ale jeszcze – czego nie powiedział, a bez trudu się domyśleliśmy – opisane wydarzenia są dla niego po prostu zbyt bolesne.

Treścią tych książek jest tragedia („tragedia” to być może zbyt słabe określenie) jaka dotknęła jego rodzinę i ogół Polaków na Wołyniu w roku 1943. Perczyn to rodzinna wioska autora. Opowieść ilustrowana była slajdami pokazującymi miejsca opisane w książce. Pokazywały one też dzisiejszych Ukraińców – ich młodzież. Widzieliśmy więc uwielbienie Bandery i banderowców – bohaterów narodowych, widzieliśmy ulotkę nawołującą do podziału Polski przez Ukrainę i Niemcy.          Mamy nadzieję, że to tylko niewielka część ukraińskiego narodu.

Spotkanie zakończyliśmy z nadzieją, że historia, którą znać trzeba nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze polsko – ukraińskie stosunki, tak dzisiaj jak i w przyszłości.

 

Bogusław Matraszek

Administrator: M Andrzejczak 03.12.2017r

 


 

 

IV Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów w Czarnkowie

W sobotę 18 listopada br.  wspólnie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku Północnej Wielkopolski gościliśmy w Czarnkowie, wymieniając  się doświadczeniami , dokonaniami i efektami swoich artystycznych prac. Wszystko to mogliśmy oglądać na wielu  stoiskach. Stoiska prezentujące twórczość seniorów były bardzo zróżnicowane. Na naszym stoisku pokazaliśmy frywolitki, ozdoby szydełkowe ,  biżuterie i kartki  –  prace wykonane w ramach projektu „Aktywnie całe życie” dofinansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego Natomiast nasz zespół wokalny „Uniwerek” swoim repertuarem i wykonaniem  rozgrzał publiczność. Były duże brawa i bis.  Program całego przeglądu był urozmaicony o wykłady, prelekcje, koncerty.

W przerwie na kawę odbył się panel dyskusyjny „Formy wspierania działań twórczych seniorów”, w którym wzięli udział  przedstawiciele zaproszonych UTW, przedstawiciele czarnkowskich władz oraz przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Debata miała na celu wymianę doświadczeń w realizacji projektów realizowanych przez poszczególne Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dyskutowano o tym co nas cieszy, z czego jesteśmy dumni, jakie mamy kłopoty w realizacji projektów, co należy poprawić.
Bogaty program spotkania sprawił, że sześć godzin przeleciało niepostrzeżenie.

Gratulacje za profesjonalne przygotowanie spotkania i duży wkład pracy dla całego Zarządu Czarnkowskiego UTW.

Jadwiga Należyty

Administrator: M Andrzejczak 27.11.2017r.

 


 

 

Wykład audytoryjny

„Agresja i przemoc w języku. Jak ją poznać i jak się przed nią chronić”

6 listopada 2017 r. wkład audytoryjny wygłosił dr hab. prof. UAM Leszek Teusz.

Bardzo aktualny temat. Zjawisko agresji słownej zatacza coraz szersze kręgi w naszym kraju. Spotykamy się z nim praktycznie – parlamentu nie wykluczając.

Dr Teusz rozpoczął od zdefiniowania agresji jako takiej. Jest nią użycie przemocy aby osiągnąć cel, którym jest wymuszenie czegoś na kimś lub też odebranie czegoś temu komuś. Jest to zachowanie ukierunkowane na zadanie innym cierpienia. Bywają co prawda działania agresywne akceptowane przez ofiarę – np. chirurg robi to, co chcemy by robił. Ale wykład nie dotyczył agresji tego typu. Jeżeli chodzi o agresję słowną (werbalną ), jest to niestety zjawisko powszechne we wszystkich językach i w każdej kulturze. Według wykładowcy agresja werbalna jest przejawem niedojrzałości – dla słabeuszy jest to imitacja siły. Milczenie tez może być agresją – gdy milcząc lekceważymy rozmówcę. Agresję werbalną podzielić możemy na:

- jawną ( np. obelga )

-  ukrytą ( anonim, oszczerstwo, plotka )

Pospolitą formą agresji słownej jest używanie wulgaryzmów. Zjawisko to cechuje ludzi bez kultury osobistej.

O tym jak się przed takim zachowaniem bronić wiele nie usłyszeliśmy. Mamy co prawda ustawę o języku polskim, ale kto się nią przejmuje.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 16.11.2017r.

 


 

 

Brama dziesięciolecia

 

Ostatnim punktem jubileuszowych uroczystości naszego UTW było otwarcie „Bramy dziesięciolecia” w dniu 19.10.2017 r.

Bramę zaprojektowała pani Izabela Kostrzewa, a wykonał pan Kazimierz Słodowy.  Brama ufundowana została przez Urząd Miejski, a UTW poniósł koszty materiałów.

Ustawiona została  w ogródku przy fontannie obok Biblioteki Miejskiej. Ogródkiem tym z ramienia UTW  opiekuje się kol. Dorota Rosół. Oprócz słuchaczy UTW, otwarciu bramy towarzyszyły dwie grupy przedszkolaków z przedszkola „Pod Dębusiem Olbrzymkiem”. Przybył również burmistrz miasta pan Jacek Gursz, który w swoim wystąpieniu  nazwał bramę  mianem „Bramy otwartości”.

Nasza koleżanka prezes Jadwiga Należyty symbolikę bramy ujęła w następujący sposób: „Zamykamy to co niemożliwe, otwieramy nasze niezgłębione wyzwania”.

Wstęga zakrywająca bramę przecięta została  przez jej twórców, fundatora, kierownictwo UTW i przedstawiciela przedszkolaków.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 30.11.2017

 


 

 

 

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018

 

Tegoroczna inauguracja (06.10.2017r) nowego roku akademickiego naszego UTW była jedenastą z kolei. Mamy za sobą piękne dziesięciolecie.

Rok temu, jedna z założycielek, pierwsza nasza pani prezes, Gabriela Margowska bardzo ciekawie opowiedziała o początkach. Obecnie koncentrowaliśmy się na podsumowaniu minionego okresu.

Po przywitaniu gości (obaj starostowie, wiceburmistrz, europoseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustyn, delegacje zaprzyjaźnionych UTW ) uhonorowani zostali słuchacze z dziesięcioletnim stażem. Otrzymali oni honorowe indeksy, drobne upominki i kwiatek Osób tych jest pięćdziesiąt.

Z kolei 20 nowych słuchaczy otrzymało indeksy i złożyło ślubowanie.

Goście w swoich wystąpieniach nie szczędzili nam miłych słów i wielu życzeń dalszej owocnej działalności. W końcowej części obejrzeliśmy piętnastominutowy film przedstawiający nasze  dziesięć lat. Film przygotowany został przez panie Henrykę Sumorek-Zalwert i Jolantę Spitulską – członkinie naszego zarządu.

Wykład inauguracyjny „ Konflikty między ludźmi. Dlaczego musimy się sprzeczać.”, który wygłosił prof. nzw. dr hab. Wojciech Maliszewski zakończył oficjalną część uroczystości.

W części nieoficjalnej na scenie pojawiła się Danuta Błażejczyk – artystka od lat znana i lubiana w całym kraju. Gorąco oklaskiwaliśmy jej recital. Spotkanie nasze zakończyło się poczęstunkiem w bufecie – dla wszystkich obecnych.

Motywem dekoracyjnym na scenie była graficzna furtka – z okazji 10-lecia UTW. Furtka ta autorstwa pani Izabeli Kostrzewy i pana Kazimierza Słodowego zostanie wkopana w naszym ogródku w czwartek 19 października 2017, jako symbol na nowych 10 lat działalności w naszym mieście.

Bogusław Matraszek

Administrator: M. Andrzejczak 25.10.2017

Ta witryna korzysta z plików "Cookies", niezbędnych do prawidłowego jej działania. Możesz zablokować, lub usunąć pliki "Cookies" w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "Cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli chesz uzyskać więcej informacji, zobacz naszą privacy policy.

Akceptuję pliki "Cookies" na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information